Chodzi o to,

że my - spora grupa internautów, gromadzących się na forach, grupach dyskusyjnych, komunikatorach, blogach i mikroblogach etc. - mamy dość. Wtórny analfabetyzm, który zwiększa się wraz z rozwojem wszelkiej maści aplikacji IM, portali społecznościowych czy też jakichkolwiek stron, gromadzących wokół siebie spore grupy internautów, osiąga powoli wartości krytyczne.

Plagą były i są - przedziwne, wręcz ekwilibrystyczne popisy ortograficzne, niesamowicie wyluzowane modyfikacje pisowni (dzięki którym - siadającym przy klawiaturach pokemonom wydaje się, że są l33t) i wszystko, co tylko da się na odczepne usprawiedliwić tekstem "sorry, jestem dys*" (-lektykiem, -ortografem i co tylko ślina na palce przyniesie).

Wydawać by się mogło, że walka z ową plagą, to walka z wiatrakami. Częściowo - i owszem. Optymizmu dodaje jednak fakt, iż są tacy, których udało się nawrócić. Oni zrozumieli, że zastosowanie, choć w małej części, zasad poprawnej pisowni - przynosi efekty - właściwie napisany tekst trafia do odbiorcy, pomoc, o którą proszą, otrzymywana jest zaskakująco szybko i oszczędza się niepotrzebnych dyskusji off-topic.

Dlatego nadszedł czas

na podkreślenie wartości jednego z najmniejszych znaków, stosowanych praktycznie w każdym języku: przecinka.

Nawet jeśli

Twój post, komentarz, Twoje pytanie czy jakikolwiek wpis - będzie pozbawiony literówek, upiększaczy i "zwykłych ortów", brak znaków interpunkcyjnych może zupełnie wykluczyć go z grona tekstów jednoznacznie rozumianych.

Nie zmuszamy do używania kropki. Nie chcesz, to nie. Kończ zdania emotką, stawiaj znaki zapytania, wykrzykniki (oby z umiarem), ale PROSIMY: używaj przecinków!

Jeśli pytasz o coś,

pomóż nam zrozumieć Twój problem. Seria wyrzuconych z siebie słów opisujących Twój ciężki do zgryzienia orzech, to jeszcze nie wszystko.

Być może masz zasadę,

która nakazuje Ci wciskać tylko jeden klawisz na raz, przez co nie istnieją dla Ciebie ⇒ polskie znaki diaktryczne. Spoko, ale poczekaj! Mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Aby postawić przecinek - wystarczy wcisnąć jeden klawisz!

Pomóż nam

w zrozumieniu Ciebie, tym samym pomożesz sobie. A potem → dołącz do naszej akcji i naucz innych stawiać przecinki.

Jasne,

wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, każdy z nas popełnia błędy. Na naszej stronie też pewnie znajdzie się kilka byków. Zróbmy jednak co w naszej mocy, by wyeliminować ich jak najwięcej.

Akcję wspierają:

  • PRZECINEK s.c.
  • PEdoCE studio